Fakty i mity o prądzie z paneli - amper

panele longi

Jeszcze kilka lat temu tego typu

W ostatnich latach większa część społeczeństwa coraz bardziej zwraca się ku ekologicznym rozwiązaniom. Istnieje na rynku wiele możliwości budowy domu, dzięki którym możemy zarówno oszczędzić dużo pieniędzy jak i przyczynić się do ratowani

Fakty i mity o prądzie z paneli - amper panele longi
a naszej planety. Zgodnie z przewidywaniami naukowców, w ciągu najbliższych 20 lat nasz planeta może się przegrzać. Najprostszym sposobem, dzięki któremu zwykły człowiek może spowolnić ten proces jest inwestycja w panele słoneczne. Pozyskiwanie energii ze słońca jest najtańszą i najlepszą alternatywą dla tradycyjnych kopalni węglowych. Dzięki temu, że fotowoltaika ciągle się rozwija, każdy normalny obywatel może sobie pozwolić na zakup paneli słonecznych. Jeszcze kilka lat temu, tego typu sprzęt był na tyle drogi, że inwestować w energie słoneczną mogły tylko duże korporacje oraz kilka procent najbogatszych ludzi. Na szczęście ciągłe badania powodują tanienie technologi. Podobny trend widzieliśmy kiedyś z samochodami, które na początku 20 wieku były luksusem dla wybranych a teraz są naszą codziennością. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku najbliższych lat to samo stanie się z panelami słonecznymi, które będą standardowym wyposażeniem zarówno domów jednorodzinnych jak i wielkich biurowców oraz zwykłych bloków mieszkalnych. Jednym z najważniejszych punktów każdej instalacji elektrycznej jest inwerter, który umożliwia wykorzystywanie prądu, który zostanie pozyskany z promieniowania słonecznego. Od tego, jaki inwerter zostanie wybrany często zależy końcowa cena prądu.


Energia słoneczna

Na całym świecie da się zauważyć efekt cieplarniany. Topniejące lodowce w Arktyce zaczynają zanikać w zastraszającym tempie. W kilku europejskich miastach odnotowano tego lata rekordowe temperatury zbliżające się nawet do pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Przyczyną takiego zjawiska jest ciągła emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Największy udział biorą w tym udział fabryki, elektrownie węglowe oraz cała infrastruktura związana z przemysłem ropnym. Niewątpliwie jest to zjawisko, które należy powstrzymać, ponieważ w ciągu kilku dziesięcioleci warunki na Ziemi mogą już nie sprzyjać życiu ludzkiemu.

Jednym z rozwiązań, które może zahamować ociepleniu klimatycznemu jest stosowanie alternatywnych źródeł energii. Fabryki i elektrownie mogą stosować biopaliwa bądź inne opały, które wydzielają mniej szkodliwych substancji do naszego powietrza. Powszechnie stosowane są obecnie elektrownie jądrowe oraz wiatrowe. Ponadto rosnącą popularnością cieszą się farmy czerpiące energię słoneczną.

Fotowoltaika stosowana jest również w gospodarstwach domowych. Na razie trend ten jest spotykany w domach jednorodzinnych. Panele słoneczne instalowane są na dachach. Tam też jest pobierane źródło energii, czyli promienie słońca. Ważnym elementem całej instalacji jest również inwerter, który jest ważnym pośrednikiem pomiędzy panelami pobierającymi energię a akumulatorem, który ją gromadzi. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie fotowoltaiki to możemy ubiegać się o dofinansowanie, które może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.


Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter

Mając w domu panele słoneczne wytwarzające prąd elektryczny i chcą tym prądem zasilać urządzenia domowe, nie można zapomnieć o odpowiednio dobranym inwerterze. Inwerter to nic innego jak falownik, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego na prąd zmienny. Zakup inwertera jest konieczny, jeśli mając panele słoneczne chce się zasilać domowe urządzenia prądem powstałym w fotoogniwach. Powstaje w nich bowiem prąd stały, który nie nadaje się do zasilania urządzeń domowych. Te potrzebują prądu zmiennego, a dokładniej przemiennego o odpowiednich parametrach: napięciu 230 Volt oraz częstotliwości 50 Herców. Chcąc sprawić, żeby fotowoltaika w domu zasilała urządzenia elektryczne, trzeba dobrać do instalacji inwerter, który skutecznie zamieni prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd przemienny. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego inwertera? Dobry inwerter powinien mieć wysoką sprawność, co oznacza niewielką stratę przy zamianie prądu ze stałego na zmienny. Strat nie da się w całości zniwelować i nie istnieje inwerter, który wcale nie traci energii. Jeden inwerter może jej jednak tracić więcej, a inny mniej. informacja na ten temat znajduje się zazwyczaj w nocie katalogowej danego inwertera. Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter warto sprawdzić tę notę i zweryfikować informację ile traci on energii przy zamianie prądu. Zawsze trzeba wybrać inwerter o mniejszych stratach. Dzięki temu nasza domowa fotowoltaika będzie bardziej wydajna, bo nie będzie niepotrzebnie tracić energii.



© 2019 http://amper.wypowiedzenieoc.com.pl/