- niezależnie od tego, czy to jest stacjonarny komputer, czy też laptop, który co pewien czas wymaga ładowania. Jest jeszcze więcej przyrządów, które wymagają prądu - np. żelazko, kuchenka, czy inny sprzęt RTV/AGD. Mimo że coraz powszechniejsze stają się urządzenia bezprzewodowe, to jednak prąd ciągle jest nam niesamowicie potrzebny. Jedną z ciekawych maszyn elektrycznych są transformatory elektryczne, które służą do przenoszenia energii elektrycznej z jednego obwodu elektrycznego do drugiego obwodu elektrycznego z zachowaniem częstotliwości. Transformator złożony jest z dwóch elementów głównych stalowego rdzenia i uzwojeń, które są najczęściej wykonane z aluminium albo miedzi. Jest wiele rodzajów transformatorów - do najpopularniejszych należy m.in. transformator Tesli - transformator powietrzny, który potrafi wytworzyć wysokie napięcie powietrzne, stworzony na bazie projektu zrealizowanego przez słynnego wynalazcę Nikolę Teslę. Jest także transformator głośnikowy służący w celu zasilania głośników, transformator bezpieczeństwa, który sprawia, że poziom napięcia jest sprowadzony do bezpiecznego poziomu, transformator spawalniczy służący do zasilania urządzeń spawalniczych, czy też transformator dzwonkowy, który ma idealne zastosowanie w domowych instalacjach.
Produkcja maszyn nie byłaby możliwa bez transformatorów
Producenci linii przemysłowych coraz częściej oferują swoim odbiorcom kompleksowe rozwiązania. Nie wystarczy już sprzedać jedną maszynę, końcowy odbiorca preferuje zakup wszystkich maszyn, składających się na daną linię produkcyjną od jednego dostawcy. Przemawiają za tym m. in. kwestie związane z gwarancją. W skład nowoczesnych linii produkcyjnych wchodzą także transformatory. Producenci linii przemysłowych nawiązują współpracę z firmami produkującymi transformatory elektryczne i używają ich produkty w swoich kompleksowych liniach. Końcowy odbiorca otrzymuje więc nie tylko linię produkcyjną, ale również cały osprzęt elektryczny, w tym i transformatory elektryczne. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Jeżeli transformatory elektryczne przestają działać, to użytkownik zgłasza problem sprzedawcy linii, który świadczy usługi serwisowe dla całej linii. Wówczas problem jest rozwiązywany kompleksowo. Nie trzeba zamawiać serwisu od producenta transformatorów elektrycznych, a później serwis automatyka z firmy, która była dostawcą linii przemysłowej. Jest świadczona jedna usługa, co jest wygodniejsze i bardziej opłacalne również ze względów finansowych. Cała linia przemysłowa zazwyczaj jest objęta gwarancją na okres dwunastu lub dwudziestu czterech miesięcy, koszt której jest wliczony w cenę zakupy. Nie trzeba więc płacić dodatkowo za serwis i przegląd osprzętu elektrycznego. Dokonuje się jednej płatności za jedną kompleksową usługę, którą jest sprzedaż linii przemysłowej. Wygodniej jest współpracować z jednym podmiotem, niż z kilkoma.
Budowa transformatora w skrócie
Zadajmy sobie pytanie czym jest energia ? A mianowicie jest ona wartością fizyczną. Energię możemy podzielić na kilka rodzajów ale dla nas jest najważniejsza energia prądu elektrycznego, która jest przetworzona przez odbiornik wykonujący pracę liczonych w kilowatogodzinach. Takim odbiornikiem mogą być transformatory służące do zmiany napięcia panującego w sieci wysokiego napięcia w odpowiedni dla nas. Transformator zbudowany jest stalowego rdzenia i cewek wykonanych z miedzi lub aluminium. Rdzeń transformatora składa się z obwodu magnetycznego, który służy do przewodzenia strumienia magnetycznego. Rdzeń transformatora jest wykonany z cienkich silnie nakrzemionych blach. Uzwojenia osadzone na kolumnach są izolowane przewodami miedzianymi lub aluminiowymi i odseparowane galwanicznie. To są małe transformatory ale jeśli będziemy blisko elektrowni zobaczymy znacznie większe transformatory elektryczne, które są wykorzystywane do elektroenergetyki w procesie przetworzenia energii elektrycznej i jej dystrybucji na większą skalę. Działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, która przetwarza układy napięć i prądów przemiennych o innych wartościach lecz o tej samej częstotliwości. Takie transformatory elektryczne możemy podzielić na trzy rodzaje a mianowicie blokowy, autotransformator wysokich napięć oraz transformator sieciowy mocy. Pod względem konstrukcyjnych rozróżnia się je na transformator olejowy oraz transformator suchy. Energia prądu elektrycznego to rzecz szeroko pojęta.